2016 Primary Candidates

 New_Logo_White_SM.jpg

Below is a list of candidates that filed for the 2016 Democratic Primary and will be submitted to the Secretary of State's office.

If you have filed your paperwork with HCDP and do not see your name listed,
please wait 5 business days before calling us.

 

FILING IS CLOSED 

UPDATED 12/28/2015 @ 11:46 am

 

If you have any questions call 713-802-0085 or email ElectionInfo@HarrisDemocrats.com

 

 

President

Calvis L. Hawes

Star Locke

Bernie Sanders

Roque "Rocky" De La Fuente

Keith Judd

Martin J. O'Malley

Willie L. Wilson

Hillary Clinton

 

United States Representative, District 2

Pat Bryan

 

United States Representative, District 7

James Cargas

 

United States Representative, District 9

Al Green (Incumbent)

 

United States Representative, District 10

Scot B. Gallaher

Tawana W. Cadien

 

United States Representative, District 18

Sheila Jackson Lee (Incumbent)

  

United States Representative, District 22

Mark Gibson

A.R. Hassan

 

United States Representative, District 29

Adrian Garcia

Dominique M. Garcia

Gene Green (Incumbent)

 

Railroad Commissioner 

Cody Garrett

Lon Burnam

Grady Yarbrough

 

Justice, Supreme Court, Place 3

Mike Westergren

 

Justice, Supreme Court, Place 5

Dori Contreras Garza

 

Justice, Supreme Court, Place 9

Savannah Robinson

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 2

Lawrence "Larry" Meyers

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 5

Betsy Johnson

 

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 6

Robert Burns

 

Member, State Board of Education, District 6

R. Dakota Carter

Michael Jordan

Jasmine L. Jenkins

 

State Senator, District 6

Sylvia R. Garcia (Incumbent)

 

State Senator, District 13

Rodney Ellis (Incumbent)

 

State Representative, District 126

Joy Dawson-Thomas

Cris Hernanadez

 

State Representative, District 131

John Shike

Alma A. Allen (Incumbent)

 

State Representative, District 134

Ben Rose

 

State Representative, District 135

Jesse A. Ybanez

 

State Representative, District 137

Edward Pollard

Gene Wu (Incumbent)

 

State Representative, District 139

Kimberly Willis

Jerry Ford Jr.

Jarvis D. Johnson

Randy Bates

 

State Representative, District 140

Armando Lucio Walle (Incumbent)

 

State Representative, District 141

Senfronia Thompson (Incumbent)

 

State Representative, District 142

Harold V. Dutton, Jr. (Incumbent)

 

State Representative, District 143

Ana Hernandez (Incumbent)

 

State Representative, District 144

Cody Ray Wheeler

Mary Ann Perez

Bernie Aldape III

 

State Representative, District 145

Carol Alvarado (Incumbent)

 

State Representative, District 146

Borris L. Miles (Incumbent)

 

State Representative, District 147

Garnet F. Coleman (Incumbent)

 

State Representative, District 148

Dave Wilson

Jessica Cristina Farrar (Incumbent)

 

State Representative, District 149

Hubert Vo (Incumbent)

Demetria Smith

 

State Representative, District 150

Michael Shawn Kelly

 

Chief Justice, 1st Court of Appeals District

Jim Peacock

 

Justice, 1st Court of Appeals District, Place 4

Barbara Gardner

 

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 2

Candance White

Jim Sharp

  

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 9

Peter M. Kelly

 

District Judge, 11th Judicial District

Kristen Hawkins

Jim Lewis

Rabeea Collier

 

District Judge, 61st Judicial District

Julie Countiss

Fredericka Phillips

Dion Ramos

 

District Judge, 80th Judicial District 

Larry Weiman (Incumbent)

 

District Judge, 125th Judicial District

Kyle Carter (Incumbent)

 

District Judge, 127th Judicial District

R. K. Sandill (Incumbent)

 

District Judge, 129th Judicial District

Michael Gomez  (Incumbent)

  

District Judge, 133rd Judicial District

Jaclanel McFarland (Incumbent)

 

District Judge, 151st Judicial District

Mike Engelhart (Incumbent)

 

District Judge, 152nd Judicial District

Robert K. Schaffer (Incumbent)

 

District Judge, 164th Judicial District

Alexandra Smoots-Hogan (Incumbent)

 

District Judge, 165th Judicial District

Ursula A. Hall

Josefina Rendon

 

District Judge, 174th Judicial District

Raul Rodriguez

Mack McInnis

Hazel B. Jones

 

District Judge, 176th Judicial District

Shawna L. Reagin

Nikita "Niki" Harmon

 

District Judge, 177th Judicial District

David L. Singer

Robert Johnson

 

District Judge, 178th Judicial District

Kelli Johnson

Lori Chambers Gray

 

District Judge, 179th Judicial District

Randy Roll

Stephen Aslett

 

District Judge, 215th Judicial District

JoAnn Storey

Joshua A. Verde

Jonathan C.C. Day

Elaine Palmer (Incumbent)

  

District Judge, 333rd Judicial District

Lisa Ketai

Daryl Moore

 

District Judge, 334th Judicial District

Steven Kirkland

  

District Judge, 337th Judicial District

Herb Ritchie

 

District Judge, 338th Judicial District

Ramona Franklin

 

District Judge, 339th Judicial District

Maria T. (Terri) Jackson (Incumbent)

 

District Judge, 351st Judicial District

George Powell

Greg Glass

 

Harris County District Attorney

Lloyd Wayne Oliver

Morris Overstreet

Kim Ogg

 

Judge, County Court at Law No. 1

George Barnstone

F. Richard Leach

 

County Attorney

Vince Ryan (Incumbent)

 

Sheriff

Jeff Stauber

Ed Gonzalez

Jerome Moore

Theodore "Ted" Perez

 

County Tax Assessor-Collector

Brandon Dudley

Ann Harris Bennett

 

County School Trustee Position 1, Precinct 2 

Sherrie L. Matula

 

County School Trustee Position 2, Precinct 4 

Marilyn Burgess

 

County Commissioner, Precinct No. 1

El Franco Lee (Incumbent)

 

County Commissioner, Precinct No. 3

Jenifer Rene Pool

Erik Michael Hassan

 

Justice of the Peace, Precinct No. 1, Place 1

Eric William Carter

Millen A. Zemo

Kevinn Robinson

Harold J. Landreneau

Tanya Makany-Rivera

Warren Fitzgerald Jr.

Shari D. Bihms

 

Justice of the Peace, Precinct No. 2, Place 1

Jo Ann Delgado

 

Justice of the Peace, Precinct No. 3, Place 1

Joe Stephens

LaTonya Allen

 

Justice of the Peace, Precinct No. 4, Place 1

Vicky Printers Reynolds

 

Justice of the Peace, Precinct No. 5, Place 1

William “Bill” McLeod

 

Justice of the Peace, Precinct No. 6, Place 1

Richard C. Vara (Incumbent)

Priscilla Vasquez

 

Justice of the Peace, Precinct No.  7, Place 1

Cheryl Elliott Thornton

Fred Reynolds

Hilary H. Green (Incumbent)

Desmond Earl Spivey

Keryl L. Douglas

Elijah Carl Lewis

Jerome Provost

Dr. Joseph R. Willie, II

 

Constable, Precinct No. 1

"Ced" Collier

Alan Rosen (Incumbent)

Jack Boatner

 

Constable, Precinct No. 2

Ruben Loreto

George Goffney, Jr.

Joe "Joey" Martinez

Christopher “Chris” Diaz (Incumbent)

 

Constable, Precinct No. 3

Jasen Rabalais

Michel Pappillion

Eric Reed

James Lee Stewart

Sherman Eagleton

William “Bill” Norwood

David "Bubba" Jones

Isaac Villarreal

Ken Melancon

 

Constable, Precinct No. 4

Jeff McGowen

 

Constable, Precinct No. 6

Silvia Trevino

Ernest T. (E.T.) Ramirez

Gilbert Reyna

Moises "Moy" Davila

Heliodoro (Henry) Martinez (Incumbent)

 

Constable, Precinct No. 7

Michael Coleman

May Walker (Incumbent)

 

Constable, Precinct No. 8

Heather Perry

 

County Chair

Lane Lewis (Incumbent)

 

2016 Precinct Chair Contested Races

 

Precinct 0002

Tricia Moore Minor

Arthur Shaw

 

Precinct 0021

Michael Holloway

Percy Ly Melton

 

Precinct 0027

Jesse Goins Campos

Lydia Balderas

 

Precinct 0032

Scott Harbers

Johnathan Ferrante Miller

 

Precinct 0110

Gordon Borden

Jim Davis

 

Precinct 0136

Michael E. Jackson

Patti Rollins

 

Precinct 0153

Barbara Ashley 

Hugo Mojica

 

Precinct 0311

William "Dave" Martin

Michael Carr



Precinct 0398

Deniza (Dee) Coleman

Shirley Watts

Bethany Bannister

 

Precinct 0422

Doris Fears

Jean S. Roberts

 

Precinct 0425

Gloria Barrera

Terrence Shanks

 

Precinct 0576

Edna Griggs

Charles A. Ingram

 

Precinct 0601

Richard Corl

Chad Khan

  

Precinct 0682

Travis Merle Woods

Dorthy N. Touchstone

 

Precinct 0687

Fernando Narvaez

Steven Zeffert

 

Precinct 0704

Darryl Hurt

William Flowers

 

Precinct 0722

Rynette D. McCree

Patricia Govan

Do you like this page?

4 reactions

commented 2016-01-04 15:02:24 -0600 · Flag
Looking for an email address for Joy Dawson-Thomas.
commented 2015-12-29 18:12:34 -0600 · Flag
Great job. Thank you for all your hard work.

I just need e-mail addresses to line up for Area 5 screening.
commented 2015-12-24 18:36:03 -0600 · Flag
The staff is working on it but didn’t finish before Holiday.
commented 2015-12-24 16:23:53 -0600 · Flag
Would you please add contested precinct chair positions?